Bir yılda yüzde 19 arttı!

Bir yılda yüzde 19 arttı!

Bu yılın haziran ayı itibarıyla bankalardaki altın hesaplarının büyüklüğü 180.8 tonu, değeri ise 33 milyar lirayı aşarak rekor tazeledi.

09 Ağustos 2018 - 09:51

Mudilerin bankalardaki altın hesapları 6 ayda 9.2 milyar lira artış kaydederken, bu rakamın miktarsal karşılığı 27.3 ton oldu. Altına olan talebin artmasında, ABD ile Çin arasındaki ticari gerilim, döviz kurları ile tahvil faizlerindeki yükseliş, jeopolitik riskler ve gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikalarındaki normalleşme adımlarının hızlanması gibi nedenler etkili oldu.Bu dönemde yurt içinde gram altının fiyatı yıla başladığı 158.8 lira seviyelerinden yükselişe geçerek haziran ayını 184.7 liradan tamamladı. Böylece geçen 6 aylık süreçte gram altın yüzde 16,3 değerlendi.

32 MİLYARI YURT İÇİNDE
Söz konusu gelişmelerin etkisiyle yıl başından bu yana rekor üstüne rekor kıran bankalardaki altın hesapları, hem değer hem de miktar bazında tarihi zirvesini yeniledi.
BDDK verilerine göre, bankalardaki altın hesapları yılın ilk yarısında 33 milyar 298 milyon lira seviyesine ulaştı. Rakamın 32 milyar 578 milyon lirası yurt içi, 720 milyon lirası yurt dışı hesaplarında.

MEVDUATLAR 1 TRİLYON TL'Yİ AŞTI
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) 2018 verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'de tasarruf mevduatları ilk yarıda 1 trilyon liranın üzerine çıkarken, geçen yıla kıyasla artış oranı yüzde 19,6 düzeyinde gerçekleşti.

EN FAZLA TASARRUFU İSTANBUL YAPTI
En fazla tasarruf eden iller sıralamasında 448 milyar lirayla İstanbul yine başı çekerken, 102,4 milyar lirayla Ankara ikinci sırada yer aldı.

EN AZ TASARRUF BAYBURT'TA
Bayburt ilk yarıda 306,7 milyon liralık tasarruf mevduatıyla Türkiye'nin en az tasarruf eden ili oldu. (Paralimanı)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x