Çalışan anneye büyük destek!

Çalışan anneye büyük destek!

Annelere ya da evlat edinen babalara 6 aya kadar yarım gün çalışarak tam maaş imkanı getiren uygulamaya 19 bin kişi başvurup 40 milyon lira aldı.

24 Şubat 2019 - 02:32

Kadınların çalışma hayatından kopmadan çocuğunu büyütebilmesi için 2016 yılı başında uygulamaya konulan 'yarım çalışma ödeneği'ne ilgi artarak devam ediyor. Uygulama ile anneler; yasal doğum izinleri bittikten sonra 6 aya varan sürede yarım gün çalışabiliyor.

Çalıştığı sürenin ücretini işveren öderken, çalışılmayan sürenin ücreti asgari ücret üzerinden İŞKUR tarafından veriliyor. Böylece anneler, asgari ücretliyse tam, değilse tama yakın maaşla yarım gün çalışabiliyor. Doğum yapan kadın veya evlat edinenlere, yarım gün çalışmayı tercih etmeleri halinde verilen ödenekten bugüne kadar 19 bin 482 kişi yararlandı.

ÇOĞULA EK SÜRE

Uygulamanın başladığı Nisan 2016'dan Ocak sonuna kadar vatandaşlara toplam 40 milyon lira yarım çalışma ödeneği verildi.

Yarım çalışma ödeneği; birinci doğumda en fazla 30, ikinci doğumda en fazla 60, sonraki doğumlarda en fazla 90 gün olarak ödeniyor. Çoğul doğumlarda 30 gün ilave ediliyor..

NASIL ALINIYOR?

Yarım çalışma uygulamasından, doğum yapan kadın ile 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek yararlanabiliyor. İşçi adına doğum veya evlat edinme tarihinden önceki son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olması, analık hali izninin bittiği tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR'a başvurulması gerekiyor.

İlk başvuru dilekçeyle işyerlerine yapılıyor. İşverenin, işçinin yarım çalışma talebini engelleme yetkisi bulunmuyor. İşveren, yarım çalışma yapacağı gün ve saat aralıklarını belirleyip işçiyi uygulama kapsamında çalıştırıyor. (TAKVİM)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sözleşmeli memur uygulamasından vazgeçilmeli
Sözleşmeli memur uygulamasından vazgeçilmeli
Mikrobiyoloji Laboratuvarı 6 Parametrede Akredite Oldu
Mikrobiyoloji Laboratuvarı 6 Parametrede Akredite Oldu