Göksun yolu 4 Bakan gördü

Göksun yolu 4 Bakan gördü

Her bakanın gelmesiyle düzenlenen çalıştaylarda Göksun yolunun standardı yüseldi. Şuana kadar dönemin Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanları Binali Yıldırım, Habip Soluk, Lütfi Elvan ve Ahmet Arslan yolun kalitesini yükselterek maliyetini 2,5 milyar TL’ye çıkarttı.

25 Ekim 2017 - 03:37

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın grup başkanvekilliği döneminde başlattığı ulaşım çalıştayının 3’üncüsü düzenlendi. Şuana kadar 4 Ulaştırma Bakan’ının incelediği Kahramanmaraş Göksun Karayolunda ise her inceleme sonrası standart bir kat daha yükseltilerek maliyeti 2,5 milyar TL’ye çıkartıldı.

2007 yılında mevcut yolun yanına bir yol daha yapılarak duble hale getirilmesi planlamasıyla temeli atılan Kahramanmaraş Göksun karayolu, yapılan çalıştayların ardından standardı yükseltilerek Türkiye’nin en kaliteli yollarından biri haline geldi.

Dönemin Ulaştırma Bakanları Binali Yıldırım, Habip Soluk (seçim süresince), Lütfi Elvan’ın Ulaştırma çalıştayına katılıp Göksun Yolunda incelemelerde bulunulmasının ardından Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan’da Kahramanmaraş Göksun yolunu inceledi.

Kahramanmaraş’ta Lojistik Merkez’in açılışını yapan, Havaalanının açılışının Mayıs ayına yetişeceği ve Hızlı Tren Projesinde hiçbir değişikliğin olmadığı bilgisini veren Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan ve beraberindeki heyet Kahramanmaraş-Göksun karayolundaki çalışmaları yerinde inceledi.

Yetiştirmek için yüklenici firma tarafından istihdam edilen bin 84 personel 269 iş makinesiyle gece gündüz çalışmasını sürdürürken Bakan Arslan bitirilen bölümleri etap etap trafiğe açtıklarını söyledi. Güzergah’ta bulunan 13 tünelden 2015’te açılan 3’üyle birlikte 5’inin bu sene içerisinde tamamen trafiğe açılmış olacağını da ifade eden Bakan Arslan şöyle konuştu; “Şimdi de hizmete sunulmaya hazır olma aşamasına gelen iki tünelimizi daha inceleme şansı yakaladık. Bunlardan biri 2 bin 600 metre. Bu güzergâh üzerindeki 13 tünelden ikinci büyüklükteki tünel. Burada da bütün çalışmalar bitmiş. Şimdi aydınlatma, elektromekanik gibi akşamlarla ilgili işlemler yapılıyor. Bu sene içerisinde burayı da bitirmiş olacağız. Böylece 5 tüneli biz hizmete vermiş olacağız. Geriye kalan 7 tünelde o 7 tünelin de dâhil olduğu varyantta da çalışmalarımız devam ediyor. Etap etap tünelleri hizmete sunma şansımız yok çünkü varyantın tamamının bitmesi gerekiyor ki başlangıç ve bitiş noktası birbirine bağlanmış olsun. 2 sene içerisinde bitirilmesi, Kahramanmaraşlıların ve bölge insanının hizmetine sunulması için olağanüstü bir çalışma var. Bizde bunları yerinde denetleyerek daha fazla nasıl hızlanabilir onları tekrar konuşmuş olacağız” dedi

2007 yılında temeli atıldıktan sonra 11 Kasım 2011 yılında dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın çalıştaya katılmasıyla kaderi değişen Kahramanmaraş Göksun karayolunun 2018’in sonlarına doğru bitirilmesi hedefleniyor.  Yıldırım Ulaştırma Bakanı ünvanıyla en son 23 Ocak 2016 yılındaki Ulaştırma Çalıştayına katılmıştı. 17 Eylül 2014 tarihinde ise Ulaştırma Bakanı olarak bu kez Lütfi Elvan çalıştaya katıldı. Göksun yolunda incelemelerde bulunan Bakan Elvan tünellerin ışıklandırma çalışmalarını hızlandırmış ve bir an önce trafiğe açılmasını sağlamıştı.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Kahramanmaraş-Göksun karayolundaki tünel ve yol çalışmalarında incelemede bulundu.

Kentte düzenlenen Ulaştırma Çalıştayı ve Kahramanmaraş Lojistik Merkezi'nin açılışının ardından Bakan Arslan ve beraberindekiler, Kahramanmaraş-Göksun karayolu üzerinde bakanlıkça yapımı süren yol ve tünel çalışmalarını inceledi.

Bakan Arslan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün ilin bütün dinamikleriyle Kahramanmaraş’ın ulaştırma yatırımlarını tekrar masaya yatırdıklarını, dünden bugüne neler yapıp Kahramanmaraş’ta neleri planladıklarını, planlamalar çerçevesinde nerede olduklarını, bundan sonra da ne yapacaklarını tekrar masaya yatırdıklarını söyledi.

Bu kapsamda Kahramanmaraş’ın en önemli projelerinden biri olan 124 kilometrelik Kahramanmaraş-Göksun yolunu, bir ana arteri yüksek standartlı bir yol haline getirdiklerini dile getiren Arslan, bu 124 kilometrelik yolun yaklaşık 87 kilometrelik kısmını daha önce bitirdiklerini şimdi burada sıcak asfaltlama çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Daha önce yapılan en büyüğü 4 bin 600 metre olan üç tüneli hizmete sunduklarını hatırlatan Bakan Arslan, şunları kaydetti: "Şimdi de hizmete sunulmaya hazır olma aşamasına gelen iki tünelimizi daha inceleme şansı yakaladık. Bunlardan biri 2 bin 600 metre. Bu güzergah üzerindeki 13 tünelden ikinci büyüklükteki tünel. Burada da bütün çalışmalar bitmiş. Şimdi aydınlatma, elektromekanik gibi akşamlarla ilgili işlemler yapılıyor. Bu sene içerisinde burayı da bitirmiş olacağız. Böylece 5 tüneli biz hizmete vermiş olacağız. Geriye kalan 7 tünelde o 7 tünelin de dahil olduğu varyantta da çalışmalarımız devam ediyor. Etap etap tünelleri hizmete sunma şansımız yok çünkü varyantın tamamının bitmesi gerekiyor ki başlangıç ve bitiş noktası birbirine bağlanmış olsun. 2 sene içerisinde bitirilmesi, Kahramanmaraşlıların ve bölge insanının hizmetine sunulması için olağanüstü bir çalışma var. Bizde bunları yerinde denetleyerek daha fazla nasıl hızlanabilir onları tekrar konuşmuş olacağız."

Yaklaşık 2,5 milyar liralık bir yatırımın yapıldığını dile getiren Bakan Arslan, yerine getireceği hizmetin, bu bölgenin ulaşımını kolaylaştırması adına üstlendiği fonksiyon düşünüldüğü zaman rakamın çok da önemli olmadığını belirterek ,"Vatandaşımıza helali hoş olsun. Yeter ki insanımızın hayatı kolaylaşsın, ulaşımı kolaylaşsın. Elbetteki bu bölgenin üretiminin, endüstrisinin, sanayisinin, ekonomisinin önü açılabilsin. Taşımacılık çok daha rahat hale gelebilsin. O yüzden bu koridoru çok önemsiyorduk. Kahramanmaraş’ta birçok çalışma var ama Kahramanmaraş’taki en önemli projelerinden biri bu." diye konuştu. (ZEKİ DEMİR)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Usta Dönerci® Kahramanmaraş’a hizmet etmeye ‘paket servis’ ile devam ediyor!
Usta Dönerci® Kahramanmaraş’a hizmet etmeye ‘paket servis’...
Piazza, Starbucks ile marka zincirini zenginleştirdi
Piazza, Starbucks ile marka zincirini zenginleştirdi