"Kadın-erkek fırsat eşitliği sağlanmalı"
Reklam

"Kadın-erkek fırsat eşitliği sağlanmalı"

HAK-İŞ Konfederasyonu Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, “İş yerlerinde mobbinge karşı önlemler alınarak kadına yönelik ayrımcılık ve şiddetin son bulması için yeni ve kararlı adımlar atılmalıdır. Kadın iş gücünün ucuz iş gücü olarak görülmesini istemiyoruz. Kadın-erkek fırsat eşitliğinin sağlanması için gerekli adımlar atılmalıdır” dedi.

29 Eylül 2018 - 22:28 - Güncelleme: 29 Eylül 2018 - 22:40

HAK-İŞ Konfederasyonu tarafından 8 ilde düzenlenecek olan ‘Yenilikçi Yöntemlerle Kadın Çalışanların Eğitim Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi’ eğitim toplantısı Kahramanmaraş’ta başladı.

HAK-İŞ Konfederasyonu’nun kadınların iş hayatında daha verimli ve mutlu çalışmaları noktasında başlattığı proje kapsamında Kahramanmaraş, Akdeniz Bölgesi’nden pilot il olarak seçilmişti. Projeye geçtiğimiz günlerde Yozgat, Aydın ve Van’da start verilirken, HAK-İŞ Konfederasyonu temsilcilerinin yeni adresi Kahramanmaraş oldu. HAK-İŞ Kahramanmaraş Şubesi ev sahipliğinde düzenlenen eğitim toplantısına, HAK-İŞ Konfederasyonu Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Serdengeçti, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, İŞKUR İl Müdürü Ali Yüce, Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Tuba Gülpembelioğlu, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Cesur ve HAK-İŞ Konfederasyonu Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Çınar ile çok sayıda girişimci kadın katıldı.

 

ÇINAR: “8 İLDEN BİRİ OLMAK BİZİ AYRICA MUTLU ETTİ”

HAK-İŞ Konfederasyonu’nun açılışı konuşmasını gerçekleştiren HAK-İŞ Konfederasyonu Kahramanmaraş İl Başkanı Ömer Çınar, “Yenilikçi yöntemlerle kadın çalışanlarıyla ilgili programımızı şehrimizde yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu toplantının düzenlenmesi noktasında HAK-İŞ Konfederasyonu’muzun 8 ilden biri olarak bizleri seçmesi bizi ayrıca mutlu etti. İnşallah bu tür programlarımızın devamını getirerek, daha geniş kitlelere yayarak, daha geniş salonlarda yaparız. HAK-İŞ Konfederasyonu Kadın Kolları Başkanımıza ilimizde bu programı hazırladıkları için teşekkür ediyorum. Kadın Komite Başkanımızdan ileriki günlerde daha geniş katılımlı bir program istiyoruz Kahramanmaraş’ta, bunu da hak ediyoruz diye düşünüyorum” dedi.

 

ZENGİN: “KAHRAMANMARAŞ’IN ÇOK ÖZEL BİR YERİ VAR”

Kadına verilen değerin en önemli göstergelerinden biri burada yaşanmış bir olay olduğunu söyleyen HAK-İŞ Konfederasyonu Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, “Sütçü İmam olayını hepimiz biliriz, kadınlara sataşan Fransız askerlerini Sütçü İmam ve arkadaşları etkisiz hale getirmiş ve Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. O anlamda Kahramanmaraş’ın zaten çok özel bir yeri var.Kadınlara verilen değeri zaten tarihimizden görüyoruz. İnşallah daha büyük projelerde bir araya gelmek isteriz. Çalışma Bakanlığı’mızın katkılarıyla hazırlanan projenin uygulaması için buradayız. İki günlük eğitimimiz olacak, projemiz yedi bölgenin yedisinde de yapıyoruz. Şuan dördüncü programdayız, ilkini İç Anadolu Bölgesi’nde Yozgat’ta gerçekleştirdik. Aydın ve Van’da da programlarımızı yaptık. Şuan Kahramanmaraş’tayız, buradan sonra da Tekirdağ Çorlu, Trabzon, Diyarbakır ve Kıbrıs’la tamamlayacağız. En son da bir kapanış toplantısı olacak.”

 

“İŞ HAYATINI KADINLARA GÖRE DÜZENLEMEYE ÇALIŞIYORUZ”

HAK-İŞ olarak biz eğitimlere çok önem veriyoruz. Kadınların eğitimine de daha fazla özen gösterdiklerini ifade eden Zengin, “Bütün alanlarda eğitim vermek adına iki günlük sıkıştırılmış bir program hazırladık. İletişim becerilerinden, kadın haklarına, uluslararası referanslara, çalışma yaşamındaki kadın temsiline, iş ve aile yaşamında uyumlaştırılmasına ve birçok konularda eğitim vereceğiz. HAK-İŞ olarak biz eğitimlere çok önem veriyoruz. Kadınların eğitimine de daha fazla özen gösteriyoruz. Çünkü, bir söz vardır, bir erkeği eğitirseniz bir ferdi, bir kadını eğitirseniz bir aileyi eğitirsiniz mantığıyla hareket ediyoruz. Türk kadınının yapısını biliyoruz, bizim yanımızda hem iş kadını hem anne hem de eş olma vasfını birlikte yükleniyoruz kadınlar olarak. Biz Türk kadını çalışırken aile hayatını kesinlikle bırakmıyoruz, bunu Avrupa’da yaşayan kadınlar söylüyor. Ama bu tabi kadınların çalışma hayatına girmesiyle birlikte bazı zorlukları da beraberinde getirdi. Bu noktada HAK-İŞ olarak çalışmalar yapıyoruz. İş hayatını kadınlara göre düzenlemeye çalışıyoruz, çünkü kadınlar olarak biz iş hayatına geç girdik. Haliyle var olan bir çalışma yaşamına sonradan entegre olduk. Çalışma yaşamı bize göre ayarlanmadığı için onu düzenliyoruz. Örneğin emzirme odaları ve lavaboların ayrılması gibi yapılacak küçük değişiklikler büyük önem arz ediyor. Çünkü bu alanlar beyler ağırlıklı çalıştığı için geçmişte ona göre düzenlenmiş. Bu anlamda çalışmalar yapıyoruz. Uluslararası arenada da çok önemli çalışmalarımız var.”

 

“KADINLAR OLARAK HEPİMİZİN SORUNLARI ORTAK”

HAK-İŞ olarak hem kadınların iş hayatına girmesini hem de çalışanların da çalışma şartlarını iyileştirmek adına çalışmalar yürüttüklerini belirten Zengin, “Kadınlar olarak hepimizin sorunları ortak, en başta da çocuklar geliyor tabi ki. Çocuk bakımından aile yapısının düzenlenmesine kadar birçok alanda İnşallah yaptığımız çalışmalarla yol alacağız. Eğitimlerimiz daha önce kadın odaklıydı, şimdi ise kadın erkek tüm üyelerimize eğitimler veriyoruz. Çünkü herkesin olması gerekeni bilmesi önemli. HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan’ın bu konuda büyük emekleri ve yönetim kurulunun destekleri var. Direk kadın odaklı çalışmalar yapılıyor. Konfederasyonun tüzüğüne direk olarak kadınlarla ilgili maddeler konuldu.” 


“MOBBİNGE KARŞI ÖNLEMLER ALINMALIDIR”

İş yerlerinde psikolojik taciz yani mobbinge karşı önlemlerin alınması gerektiğinin de altını çizen Zengin, “Kadına yönelik ayrımcılık ve şiddetin son bulması için yeni ve kararlı adımlar atılmalıdır. Ücret adaletsizliğinden eşitsizliğinden yola çıkıyoruz, en önemli kriterimiz bu. Kadın iş gücünün ucuz iş gücü olarak görülmesini istemiyoruz. Kadın-erkek fırsat eşitliğinin sağlanması için gerekli adımlar atılmalıdır. HAK-İş olarak bir terim belirledik, ‘Fıtratta farklılık, haklarda eşitlik’ diyoruz. Kadının fıtrat yapısıyla erkeğin fıtrat yapısı farklı, kadının fıtrat yapısını göz ardı etmeden, fıtrat yapısına uygun bir şekilde adaletin sağlanmasını istiyoruz” dedi.

 

SERDENGEÇTİ: “BİZİM ANLAYIŞIMIZDA KAVGA, YIKMAK, DÖKMEK YOK”

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Serdengeçti ise “Bizim fikir yapımızı oluşturan Necip Fazıl, Abdurrahim Karakoç, Aşık Mahzuni Şerif gibi bir şairimizin memleketi ve dondurmanın da başkenti Kahramanmaraş’ta olmaktan mutluyum. HAK-İŞ olarak 22 Ekim’de 43.’ncü kuruluş yıl dönümümüzü kutlayacağız. Türkiye’de yaklaşık 20 tane iş kolu var ve bizim her iş kolunda en az bir sendikamız kesin var. Bazı sendikalar kendi iş kolunun en büyük sendikası. Bizim bazı ilkelerimiz var, diyoruz ki erdemli sendikacılık getirelim diyoruz. Bizim anlayışımızda kavga, yıkmak, dökmek yok arkadaşlar. Elbette ki eylem yapacağız, dinimiz bunu istiyor, hakkın için mücadele etmek çok önemli. O yüzden HAK-İŞ hakkı için mücadele edenlerin sendikası. Toplu sözleşmeler yapılırken biz hep çözüm üreten sendika olduk. Projelerimizde sürekli üye aidatıyla ayakta duran değil, projeleriyle ayakta duran sendikayız” diye konuştu.

 

ÇETİNKAYA: “SENDİKA İŞVERENE KARŞI HAKLARINIZI SAVUNMAKLA MÜKELLEF”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya’da “Eğitim şart sözü klişe bir söz oldu ama hakikaten gerçekçi bir laf. Sendikacılık işi Türkiye’de bir dönem belli kesimlerin elindeydi. Fakat onlar bunu daha çok ideolojik kullandılar. Yani sendikanın gerçek hakkını, bir hak arayışı, çalışanların hakkını savunan ama bunun yanında da mesele vatan, millet meselesi olduğu zaman canını ortaya koyabilen bir örgütleşme biçimi değil de daha çok ideolojik amaçla çalışan bir örgüte dönüştüler. Biz tabi işveren olarak, başkanımızla yeri geliyor kavga ediyoruz, yeri geliyor yumruklaşıyoruz. Bunlar işin esprisi ama tabi ki sendika işverene karşı sizin haklarınızı savunmakla mükellef. Biz de işveren olarak imkânlarımız ölçüsünde ne kadar bu anlamda sendikamıza yardımcı olabiliriz açısıyla baktık bugüne kadar. Bugüne kadar da toplu iş sözleşmelerimiz yüksek hâkime gitmeden çözüldü. En son sözleşmemizde de Genel Başkan Mahmut Arslan gelmişti, başkanımızla imzalamıştı. Rahatlıkla söyleyebilirim ki en azından kendi kurumum adına biz imkânlarımız ölçüsünde sendikamızın taleplerini karşılamaya çalışıyoruz” dedi.

 

YÜCE: “KADIN İSTİHDAMINA ÇOK ÖNEM VERİYORUZ”

İŞKUR Kahramanmaraş İl Müdürü Ali Yüce, “Seminerimizin amacı yenilikçi yöntemlerle kadın çalışanlarının eğitim yoluyla güçlendirilmesi projesi. Biz de bakanlık olarak, kurum olarak Cumhurbaşkanımız öncülüğünde Çalışma Hayatında Milli Seferberlik adı altında seferberlik ilan etmiştik. Seferberlik askeri bir terim ama top, kılıç gibi yöntemler geride kaldı. Ülkeler artık birbirlerine ekonomik ya da diğer şekillerde argümanlarla rakibini diz çöktürmeye çalışıyor. Cumhurbaşkanımız da Çalışma Hayatında Milli Seferberlik çerçevesinde seferberlik ilan etti. Bu seferberliğin ikinci fazı olan 2018 yılındaki projemiz devam ediyor. İllerde bunun uygulayıcısı olarak Çalışma, Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’nın temsilcisi olarak İŞKUR İl Müdürü göreviyle biz yürütüyoruz. İstihdam seferberliği çerçevesinde gerçekten tam da seminerin katılımcılarının muhteviyatına uygun kurumumuzun, Hükümetimizin, devletimizin hakikaten kadın istihdamının artırılması yönünde ciddi projeleri ve ciddi teşvikleri var. Yeni istihdama katılacak kadınlarımızın da istihdam teşviklerinden faydalanması noktasında geniş katılımlı bir toplantı yapalım İnşallah. Hakikaten kadın istihdamına çok önem veriyoruz. Örneğin iş yerlerine işçi alındığında kadınlara ayrı bir kota uyguluyoruz. 2 ile 5 yaş arasında çocuğu bulunan kişilere ekstra 400 TL destek veriyoruz. Yeni bir iş yeri açma noktasında taleplere karşı desteklerimiz var. İş’te kadın projesi adı altında Mesleki Eğitim’de ve bizim iş başı eğitim programlarımıza katılan kadın kardeşlerimize günlük 70 bin TL’ye kadar iş noktasında destekler veriyoruz” diye konuştu.YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Boyun ağrısından 3 adımda korunma yöntemi!
Boyun ağrısından 3 adımda korunma yöntemi!
Günde 4 kayısı tüketirseniz…
Günde 4 kayısı tüketirseniz…