Toprağın Bereketi’nde Antep Fıstığı konuşuldu
Reklam

Toprağın Bereketi’nde Antep Fıstığı konuşuldu

Her hafta Aksu TV’de Erdem Bağcı’nın hazırlayıp sunduğu Toprağın Bereketi programında Antepfıstığı alanlarında rastlanan önemli zararlılar ve zararlılarla mücadelede anlatıldı.

12 Ocak 2017 - 01:23

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elemanlarından Erdem Bağcı’nın Hazırlayıp Sunduğu Toprağın Bereketi Programının Bu Hafta ki konukları, Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Ziraat Yüksek Mühendisi Serpil Karadağ ve Ziraat Mühendisi Nilgün Kalkancı oldu.

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Teknik Elemanlarından Ziraat Yüksek Mühendisi Serpil Karadağ; Antepfıstığı alanlarında rastlanan önemli zararlılar, Zararlılarla mücadelede Kışın nasıl bir hazırlık yapmalıyız, kültürel önlemler neden önemli antepfıstığında hangi zararlılar kültürel önlemlerle azaltılabilir veya mücadele edilebilir, Zararlılarla mücadelede nelere dikkat etmeliyiz, Entegre mücadele nedir? Neden entegre mücadele önemli, entegre mücadelede hangi yöntemler kullanılmakta, biyoteknik ve biyoteknik yöntemler antepfıstığında kullanılmakta mı? Antepfıstığında biyolojik mücadele Çalışmaları ne aşamada, kimyasal mücadelede nelere dikkat etmeliyiz, kimyasal mücadelede başarısız olmamak için neler yapmalıyız.

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Teknik Elemanlarından Ziraat Mühendisi Nilgün Kalkancı ise; Antepfıstığı ağaçlarında neden gübreleme yapıyoruz? Gübreleme yapmadan önce neler yapmalıyız? Gübre atmada kriterimiz ne olacak? Toprak örnekleri ne zaman, hangi derinlikten ve nasıl alınmalıdır? Toprak örneğini aldığımız etiketin üzerine ne gibi bilgiler yazılmalıdır, Toprak örnekleri nerelerden alınmaz? Toprak örnekleri kaç yılda bir alınmalıdır? Antepfıstığı yetişen bölge topraklarının yapısı nasıldır? Antepfıstığı yaprak örnekleri niçin, ne zaman ve nasıl alınmalıdır? Yaprak örneği alınırken dikkat edilecek hususlar nelerdir. Yaprak gübresi uygulaması nasıl yapılmalıdır? Antepfıstığında besin elementi noksanlığı olduğunu nasıl anlarız.  Yaprakta azot eksikliğinin belirtileri nelerdir? Toprakta azot uygulaması ne zaman ve nasıl yapılmalıdır? Yaprakta fosfor ve potasyum eksikliklerinin belirtileri nelerdir? Toprakta fosfor, potasyum ve hayvan gübresi uygulamaları ne zaman ve nasıl yapılmalıdır? Antepfıstığında yetiştirilen bahçelerde demir noksanlığı neden çok fazla görülüyor? Belirtileri nelerdir.  Antepfıstığı araştırma enstitüsü müdürlüğünde toprak ve bitki analiz laboratuarı var mı hangi analizler yapılmaktadır? Gibi birçok konuda çiftçiler bilgilendirildi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Beşbağlar ve Suçatı'na Fırnız'dan içme suyu
Beşbağlar ve Suçatı'na Fırnız'dan içme suyu
Habibe Öçal, Köy garajını ziyaret etti
Habibe Öçal, Köy garajını ziyaret etti