Doğukent Yerinde Dönüştürülecek

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Doğukent ve Güneşevler ile ilgili vatandaşların merak ettiği soruları cevaplandırdı. Başkan Okay, Doğukent toplu konut alanının yerinde dönüştürüleceği müjdesini vererek, Güneşevler ve Doğukentin doğusunda bulunan diğer alanların da aynı proje ile dönüştürülebileceğini söyledi.


Doğukent Yerinde Dönüştürülecek

AYNI PROJE GÜNEŞEVLER VE DOĞUKENT’İN DOĞUSUNA UYGULANABİLECEK
Asrın felaketinin ardından kalıcı konutlar ile ilgili çalışmalar hızla sürerken, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, bölgesi ile ilgili büyük bir proje açıkladı. Dulkadiroğlu’nun en büyük toplu konut alanı olma özelliği taşıyan Doğukent için örnek bir proje hazırladıklarını ifade eden Başkan Okay, bu projenin vatandaşlar için avantajlarını sıraladı. Konuyla ilgili merak edilen soruları bir bir cevaplayan Başkan Okay, konutların TOKİ standardında olacağını aktardı. Yapıların TOKİ’nin yapı tamamlama süreciyle aynı sürede tamamlanacağını aktaran Başkan Okay, konutların 2+1 ve 3+1 olarak planlanacağını söyledi.
Başkan Okay, konuyla ilgili merak edilenleri şu satır başları altında anlattı:

ZEMİN ARTI 4 KAT YAPILABİLECEK

“Depremden sonra Dulkadiroğlu bölgesiyle ilgili mikro bölgeleme dediğimiz zemin etüt çalışması yapıldı. Bu çalışmanın ardından bölgemiz ile ilgili yapılaşma süreci açıklandı. Şuanda Dulkadiroğlu’nda fay hatlarının bulunduğu alan dışında tüm bölge ile ilgili yapılaşma süreci başlamış durumdadır. Bölgemizdeki en büyük mahallelerden bir tanesi de Doğukent mahallesiydi. Yaklaşık 3 bin konut Kooperatif aracılığıyla, bin 500 adet de müteahhitler aracılığı ile bölgede yer almaktaydı. Bu binaların yüzde 95’i depremde ağır hasar aldı. Çok şükür vatandaşlarımızın burnu dahi kanamadı. Ağır hasarlı durumda olan binaların yıkım süreci davam ediyor. Aynı şeyler Güneşevler için de geçerli. Depremin ardından kalıcı konutlar için devletimiz çeşitli toplu konut projeleri yaptı. Vatandaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde, konutlarının kendi mahallelerinde yapılmasıyla ilgili bir iradesi var. Doğukent, Güneşevler ve Vezirhoca Bulvarında zemin artı 4 kat yapıla bileceği öngörüsü Büyükşehir Belediyemiz tarafından açıklandı. Bundan sonraki süreçte bu bölgelerde zemin artı 4 kat inşaat yapma şansımız var.”

BELEDİYE VE BELEDİYE ŞİRKETLERİ ARACILIK YAPMALI

“Bu inşaat standartlarında vatandaşlarımızın binalarını yapıp yapamayacakları ile ilgili çeşitli tereddütler var.  Tek bir binayı vatandaşlarımız çoğunluğu sağlayarak dönüşüm projesi yapması çok zor. Özellikle orta ve alt gelir gurubu olan Doğukent ve Güneşevler bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın bu projeyi yapmaları çok zor. Dolayısıyla bunu kurumsal bir firma, belediye ya da belediye şirketlerinin aracılık yapması gerekiyor. Buradan yola çıkarak, daha önce edindiğimiz toplu konut projesini de göz önünde bulundurarak bir çalışma yaptık. Bu çalışma neticesinde belediye şirketimizle bu alanın yerinde dönüştürülebileceğini öngörüyoruz. Doğukent bölgemize bir ofis alanı oluşturduk. Burada vatandaşlarımızı da dinleyeceğiz. Vatandaşlarımızın beklentileriyle, bizlerin beklentileri örtüştüğünde Doğukent toplu konutlarını kooperatif yöntemiyle yerinde dönüştüreceğiz.

3 BİN KONUT DOĞUKENT TOPLU KONUT ALANINA SIĞAR MI?

“Vatandaşlarımız zemin artı 4 olarak planlanan bölgede konutların alana sığıp sığamayacağı ile ilgili soruları var. Yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde yaklaşık 3 bin konutun bu alana çok rahatlıkla sığacağını ön görüyoruz.”

DAİRELER KAÇ METREKARE OLACAK

“Doğukent’te halihazırda 80-90-120-130 ve 160 metrekare daireler var.  Bizim çalışmamızda 2+1 – 3+1 küçük daireler, 3+1 büyük daireler öngörüyoruz. Bu ölçülerde Doğukent’te daireleri sığdırma imkanımız var. Metrekaresi büyük olan dairelerle ilgili avantajları yeni projeye taşıyacağız. 160 metrekare alanı bulunan vatandaşımıza 100 metrekare alan verirken, ödeme planında onun avantajını da kendisine yansıtmış olacağız.”

YEREL FAY HATLARI NE OLACAK

“Doğukent toplu konut alanı içerisinde yerel bir fay hattı mevcut. Bu fay hattı, Abdal Halil Ağa caminden Vezirhoca Bulvarına paralel uzanmaktadır. Bu alan 30+30 olmak üzere toplamda 60 metre kare alanı yapılaşmaya kapalı hale getiriyor. Burayla ilgili bakanlığımızın çalışmaları devam ediyor. Şuan için bu alan imara kapatılmış durumdadır. Ancak bu hususta çalışmalar devam ediyor. Bizim çalışmamızda bu alanları yeşil alan olarak planlıyoruz. Kalan bölgeleri de yapı olarak planlıyoruz.”

MALİYETİ NE OLACAK

“Şuan toplu konut idaremiz tarafından yapılan 105 metre kare alana sahip yapılar vatandaşlarımız tarafından kabul görmektedir. Bu 105 metrekarelik konut standardı kabul gördüğünde, devletimizin 750 bin +750 bin desteği söz konusudur. Şuan ki öngörümüzle, devletimizin sağlamış olduğu bu imkanla, yapıların yapılması mümkün. Ancak bunlar öngörü, şuan için 1 milyon 500 bin TL gibi rakamla bunu çözmeye çalışacağız.”

NE KADAR SÜREDE YAPILACAK

“Bu alanda TOKİ standartlarında yapılar inşa yapacağız. Normal şartlarda TOKİ ne kadar sürüyorsa aynı sürede de bu alanları tamamlamayı planlıyoruz. Biz bu alanı 8 adaya ayırdık. İlk olarak çoğunluğu sağladığımız ve muvafakat aldığımız adadan inşaat çalışmalarına başlayacağız.”

GÜNEŞEVLER NE OLACAK

“Aynı modellemeyi de Güneşevler konutlarında kullanma imkanımız var. Vatandaşlarımızın bu konuda bir talebi olur ise aynı modellemeyi Doğukent’in müteahhitler tarafından yapılan alanlarda ve Güneşevler bölgelerinde de yapmamız mümkün.”