Şairler Şehri Kahramanmaraş’ın “Birinci kitap ve kültür...
Ali Avgın

Ali Avgın

Gözlem

Şairler Şehri Kahramanmaraş’ın “Birinci kitap ve kültür fuarı” hayırlı olsun

12 Aralık 2014 - 11:14

Bu yıl birincisi tertiplenecek olan “Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı” şairler şehri için geç kalınmış bir organizasyon olsa da, öncelikle emeği geçenlere ve özellikle, Büyükşehir belediyemize teşekkür ederek başlamak istiyorum.

 

ANADOLUNUN EN BÜYÜK KİTAP FUARI

Bilindiği üzere 2012 yılında da büyük tanıtımlarla birinci Şiir festivalimizi gerçekleştirmiştik. Bu defada İnşallah Anadolunun en büyük Kitap Fuarı ile Kahramanmaraş, kendine yakışan, daimi bir etkinliğin ev sahibi olacaktır.

 

NURİ PAKDİL, RASİM ÖZDENÖREN VE BAHAETTİN KARAKOÇ ONUR KONUĞU

Kafum Kahramanmaraş Fuar Merkezinde 12- 21 Aralık 2014 tarihleri arasında açılacak olan fuara, ulusal ve yerel 100’ün üzerinde yazar ve 130’u aşkın yayınevi katılacak.

Hemşehrimiz ve medar-ı iftiharımız; Nuri Pakdil, Rasim Özdenören ve Bahaettin Karakoç onur konuğu olarak fuarda yer alacaklar. Ayrıca birbirinden değerli misafirlerimizin fuara katılacaklar. Katılım tarihleri ise şöyledir.

 

100’ÜN ÜZERİNDE YAZAR VE 130’U AŞKIN YAYINEVİ KATILIYOR

12 Aralık Cuma günü; Osman Koca, Turan Karataş, Mustafa Aydoğan, Mehmet Ali Bulut, Sadık Yalsızuçanlar, Ahmet Günbay Yıldız, Bahadır Yenişehiroğlu, Cem Gülbent, A. Vehbi Vakkasoğlu, Ali Erkan Kavaklı, Bülent Akyürek, İsmail Mutlu, Salih Koca, Murat Tunalı, Bilal Özbay, Mustafa Özçelik,Ragıp Güzel, Saadettin Kaplan.

 13 Aralık Cumartesi günü; Mustafa Yazgan, İsmail Öz, Hakan Birol.

14 Aralık Pazar günü; Mine Sota, Ebubekir Subaşı ve Sevda Türküsev.

15 Aralık Pazartesi günü; Yusuf Dursun, Erdal Demirkıran, İbrahim Ünsal Uçar.

16 Aralık Salı günü; Bestami Yazgan, Melih Tuğtağ.

17 Aralık Çarşamba günü; Ahmet Tuncel Altınköprü.

19 Aralık Cuma günü; İhsan Süreyya Sırma, Fahrettin Gün, Muhammed Safa Karataş, Demirhan Kadıoğlu, İsa Kocakaplan,

20 Aralık Cumartesi günü; Oğuz Çetinoğlu, Oğuzhan Cengiz, Emre Döğre, Salih Suruç, Okay Tiryakioğlu, Hatice Kübra Ergin, Mehmet Ergin, İhsan Atasoy, Şıh Mehmet Paksu, Sıtkı Aslanhan, Siraceddin Önlüer, Serdar Üstündağ, Işık Öğütçü, Yunus Arıkan.

Arif Toprak, Seyit Ahmet Uzun, Davut Can, Bilal Sami Gökdemir, Tolga Akpınar, Erkan İşeri, İsmail Mutlu, Vedat Sağlam, Mustafa Ökkeş Evren, ayrıca hemşerilerimiz Arif Eren ve İnci Okumuş’ta, birinci Kitap ve kültür fuarımıza katılacak olan değerli yazarlarımız arasında yer alacaklar.

Ayrıca şehrimize karşı özel muhabbeti olan, Çukurova Anadolu Lisemizde öğretmenlik yapmış, şehrimizde yayınlanan “Yeni Edebiyat Yaprağı” dergimizin değerli yazarlarından; Rana İslam Değirmenci hocamızda 19,20,21 Aralık tarihlerinde Kitap fuarımızda olacaklardır.   

 

Birinci kitap fuarımıza misafir olarak katılan bütün yazar ve yayınevlerimize teşekkür ediyoruz. Kahramanmaraşlılar olarak kendilerini misafir etmekten gurur duyuyoruz.

 

ÜSTAD NECİP FAZIL: “MARAŞ’A EKLEYEBİLECEK BİR ŞEREFİM YOK, FAKAT MARAŞLI OLMAKTAN GELEN BİR ŞEREF TAŞIYORUM”

Hemşehrimiz medar-ı iftiharımız Üstad Necip Fazıl Kısakürek bu şehir için şöyle demişti:

“ Birçok eser ortaya koydum, birçok şiir kaleme aldım, düzinelerce yazı yazdım ama hiçbiriyle övünemem. Övünecek bir şeyim varsa o da Maraşlı olmamdır ”

“Maraş'a ekleyebilecek hiçbir şerefim yok, fakat Maraşlı olmaktan gelen bir şeref taşıyorum. Bu şerefi içimde rast gele bir duygu değil, sistemli bir gurur halinde besledim.” 

“çocukluk günlerinden beri, masalını dinlediği, bir rüya alemini yeryüzüne kabul ve tasdik ettirecek şehirdir “ diyordu.

 

RASİM ÖZDENÖREN; “EVET MARAŞLIYIM, BUNUNLA ÖVÜNMEK DE İSTERİM”

Rasim Özdenören’e “Maraşlı mısınız?” diye sorulduğunda “ Evet, Maraşlıyım. İnsanın bir yerden olması ona övünç verirse bununla övünmek de isterim” demişti.

Aynı düşünceleri Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt, Ahmet Taşgetiren ve hatta aslen Maraşlı olmadığı halde kendini Maraşlı addeden Sezai Karakoç’un cümlelerinde de bu ifadeleri yakalamak mümkün.

 

 “ADAMIN SU GİBİ AKANIDIR MARAŞLI”

Şair Gülten Akın şiirinde “Adamın su gibi akanıdır Maraşlı “ diyor. Bu duygu yansımasının temelinde Maraş’ın ruhunda şiir olması yatar.

Görülüyor ki bu Kahramanmaraş, bu kitap fuarını çoktan hak etmiştir. Geç kalınmışta olsa, İnşallah bu fuar, amacına ulaşır, seviyesini korur, gönülleri ateşler, yeni cevherler ve yeni yazarlar ve şairler ortaya çıkartır diye umutlanıyoruz.

Emeği geçenlere teşekkür ediyor, birinci kitap ve kültür fuarımızın şehrimize ve ülkemize hayırlar getirmesini, başarılı ve daim olması temenni ediyoruz.  

Selam ve sevgilerle.

Son Yazılar