Asgari ücret yaşam standartlarının altında!

Asgari ücret yaşam standartlarının altında!

Hak-İş il başkanı ve Hizmet-İş şube başkanı Ömer Çınar, asgari ücret konusunda belirlenen rakamın çalışanların beklentileri ve asgari yaşam standardını karşılamadığını söyledi.

06 Ocak 2020 - 02:06

Başkan Çınar: “ Asgari ücret, yaşam standardının ve gelir dağılımının önemli bir unsurudur. Asgari ücret, ücretlerin minimum düzeyini belirleme aracıdır. Ancak ülkemizde uygulanan asgari ücret, bir standart oluşturmaktan uzak bulunmaktadır.”dedi.

Asgari ücretin belirlenmesi konusunda tek bir birey değil, kişinin ailesinin de göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydeden Ömer Çınar, “Çalışanların önemli bir kısmını ilgilendiren asgari ücret, 2020 yılı için net 2.324,70 TL olarak belgilenmiştir. Hükümet ve işveren kesiminin tartışmalı olsa bile enflasyonun üzerinde bir asgari ücrette buluşmuş olmasını önemli buluyoruz. Ancak belirlenen rakamın çalışanların beklentileri ve asgari yaşam standardını karşılamaktan uzak olduğu bir gerçektir. Açlık ve yoksulluk araştırmalarında ortaya çıkan rakamlar dikkate alındığında yapılan artışın asgari ücretli bir ailenin yaşam şartlarının ne kadar zor olduğunu ortaya koymaktadır.

Hak-iş olarak çalışanların yaklaşık yüzde 45’ini doğrudan ilgilendiren ve Türkiye’nin en büyük toplu iş sözleşmesi anlamına geldiğini düşündüğümüz asgari ücret konusunu iş birliği yapılması gereken konuların başında görüyoruz. Hak-iş olarak asgari ücretin belirlemesinde sadece tek bir çalışanı dikkate alınmasından vazgeçilmesi, çalışanın ailesi ile birlikte ele alınması gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz. Asgari ücret, çalışanların asgari yaşam standardını sağlamanın bir aracı olarak belirlenmelidir.”diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x