Depremzede işletmelere KOSGEB darbesi

Depremzede işletmelere KOSGEB darbesi

Asrın felaketi olarak nitelendirilen ve merkez üssü Kahramanmaraş olan 6 Şubat depreminin enkazı altında kalan işletmelere bir darbe de KOSGEB’den geldi.

08 Mart 2024 - 15:07

Asrın felaketi olarak nitelendirilen ve merkez üssü Kahramanmaraş olan 6 Şubat depreminin enkazı altında kalan işletmelere bir darbe de KOSGEB’den geldi. Anadolu Basın Yayın Birliği (ABYB) Genel Başkanvekili Ayhan Akyol, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın KOSGEB tarafından deprem bölgesine yapılan finansman desteğine ilişkin ödeme süreçlerinin yeniden başladığını açıklamasına rağmen Kahramanmaraş’ta KOSGEB Kurumunun adaletsiz dağıtım yaptığını ve bu adaletsizliğin işletmeleri zor durumda bıraktığını kaydetti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’a çağrı

KOSGEB’in Kahramanmaraş’ta işletme ayrımı yaptığını ve ödemeleri ona göre belirlediğini söyleyen Anadolu Basın Yayın Birliği (ABYB) Genel Başkanvekili Ayhan Akyol, “KOSGEB Depremin merkez üstü olan Kahramanmaraş’ta zarar gören Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli işletmeleri seçerek istediklerine vermeye devam ediyor. 6 Şubat’ta en büyük hasarı Kahramanmaraş ve Hatay aldı ve büyük yıkıma uğradı. İşletmeler zor durumda. Ancak bu zor şartlar altında ayakta kalma mücadelesi veren Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli işletmelere bir darbe de KOSGEB indiriyor.  Kahramanmaraş’ta Bakan Kacır’ın bahsettiği ödemeler adaletsiz biçimde yapılıyor. Bakan Kacır’a buradan çağrıda bulunuyorum. Lütfen konunun takipçisi olsunlar” dedi.

“Bu işin takipçisi olacağız”

Geçtiğimiz günlerde Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı tarafından 20 milyar Japon Yeni Kredi Anlaşması ile yaklaşık 4 milyar TL olan kredinin ödemelerine yakında başlanacağını belirten ABYB Genel Başkanvekili Akyol, “Depremden sonra işletmelere can suyu olacak hibe ve kredilerin bir türlü verilen tarihlerde ödenmemesi işletmeleri zor durumda bırakıyor. Üstelik adaletsiz dağıtım da söz konusu. KOSGEB’in ödemeleri yaparken önceliği ofisi yıkılan işletmelere vermesi gerekirken bu paraya gerçekten ihtiyacı olan işletmeleri zor durumda bırakmaktadır. Anadolu Basın Yayın Birliği olarak bu olayın peşini bırakmayacağız ve önceliği deprem bölgesinde işyeri yıkılmış olan kaç işletmeye ödeme yapılmış takipçisi olacağız” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş Havalimanı Nisan Ayı İstatistikleri Açıklandı
Kahramanmaraş Havalimanı Nisan Ayı İstatistikleri Açıklandı
Barbaros Caddesi Yenilenen Yüzüyle Hizmete Sunuldu
Barbaros Caddesi Yenilenen Yüzüyle Hizmete Sunuldu