Devletten milyonlarca TL destek

Devletten milyonlarca TL destek

Devlet, durumu iyi olmayan vatandaşlara şefkat elini uzatmaya devam ediyor. Bu kapsamda yapılan ödemeler milyarlarca lirayı buluyor.

10 Şubat 2020 - 06:50

Bunlardan geniş kitlelerin yararlandığı ‘muhtaç asker ailelerine yönelik yardımlar’ ile ‘eşi vefat eden ve ekonomik yetersizliği olan kadınlara’ yönelik sağlanan nakit yardımlar öne çıkıyor. Bu kapsamda sadece 2019’da 253 bin 639 haneye 500 milyon liraya yakın ödeme yapıldı. Kişi başına yapılan ödeme 2 ayda bir 550 lira. Peki bu yardımları alma şartları neler?

Oğlu ve eşi askere gidene

❱❱ Kimler alabilir? Askere giden kişi evli ise resmi nikahlı eşi, bekar ise başvuru önceliği annenin. Anne hayatta değilse baba başvuruda bulunabilir. Bekar askerin anne ya da babası boşanmış ise asker kiminle birlikte yaşıyorsa (anne ya da baba) o kişi başvurabilir.

❱❱ Gerekli belgeler neler? TC Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı. Bunun dışında herhangi bir belge talep edilmiyor.

❱❱ Başvuru nereye? İllerde valilik, ilçede kaymakamlıklardaki ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapılabiliyor.

❱❱ Gelir şartı neler? Kişi başına aylık gelirin 701 lirayı aşmaması gerekiyor. Haneye giren para kişi sayısına bölündüğünde bu tutarın altındaysa o aileye muhtaç asker aylığı bağlanıyor.

❱❱ Ne kadar süreyle ödeniyor? Askerlik süresince.

❱❱ Para nereye yatıyor? Aylık 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL ödeme hak sahibi vatandaşların PTT’deki hesaplarına yatırılıyor.

❱❱ Kaç başvuru yapılabilir? Hanede birden fazla asker olması durumunda her asker için ayrı ayrı başvuru yapılabilir.

❱❱ 2022 Engelli ve Yaşlı Aylığı alan yararlanabilir mi? Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık kararı vermesi şartıyla faydalanabilir.

Eşi vefat eden kadına 550 TL

Kadınların yoksulluktan daha çok etkilenmesi nedeniyle oluşturulan ‘Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım Programı’ devam ediyor.

❱❱ Başvuru nereye? Eşi vefat eden kadınlar ikametgahlarının olduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’na (kaymakamlık içinde bulunuyor) başvuru yapınca süreç başlıyor.

❱❱ Ödeme ne kadar? Aylık 275 lira. İki ayda bir 550 lira olarak yatırılır.

❱❱ Gelirimin artması yardıma engel mi? Evet. Hanedeki kişi başına aylık geliri 701 liranın üzerine çıkarsa ödeme kesilir.

❱❱ 65 yaş aylığı alıyorum. Dul maaşı alabilir miyim? Hayır alamazsınız, ikisinden birini tercih edeceksiniz.

❱❱ Ödeme nereden yapılır? Para PTT’den alınıyor. Sosyal Yardım Kartı’yla ATM’lerden çekim yapılabiliyor. (Kaynak: Paralimanı)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş Valiliği müjdeyi verdi! O kısıtlamalar kaldırıldı
Kahramanmaraş Valiliği müjdeyi verdi! O kısıtlamalar...
Devrilen kum yüklü traktörün altında kalan sürücü öldü
Devrilen kum yüklü traktörün altında kalan sürücü öldü