Emekliye ek gösterge zammı geliyor!

Emekliye ek gösterge zammı geliyor!

Emekli maaşları konusu Türkiye'de milyonlarca SSK - Bağ-Kur'lu vatandaşın ortak gündem maddesi. Emekliler, bu konudaki gelişmeleri yakinen takip ederek emekli maaşlarına yapılacak olan herhangi bir ek düzenleme ya da zam konusunda ilk olarak bilgi sahibi olmak istiyor.

24 Mart 2019 - 01:52

Emekli zammı ile ilgili önemli bir husus da 3.600 ek gösterge. Bu süreçte bireyler 'ek gösterge zammı ne kadar olacak' şeklindeki sorgulamalarını internet üzerinden sürdürüyor. Eğer ek gösterge düzenlemesi olursa, emekli ve memurların maaşlarında 533 - 637 lira arasında bir yükselme olacak. İşte emekliye ek gösterge zammı ile ilgili detaylar...

3.600 ek gösterge düzenlemesini Polis, öğretmen, hemşire ve din görevlileri ile bunlardan emekli olanlar heyecanla bekliyor. Nisan ayında çıkması beklenen 3.600 ek gösterge düzenlemesi gelirlerde önemli bir artış getirecek.

Düzenlemenin, sadece bu mesleklerde halen çalışanları değil, söz konusu mesleklerden daha önce emekli olanları da kapsaması bekleniyor. Ek göstergedeki artış mevcut maaşları artırmakla birlikte asıl etkiyi emeklilik ikramiyesine ve emekli maaşına yapacak.

Ek göstergelerin 2200'den 3000'e ve 3600'e çıkarılmasıyla birlikte polis, öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artacak.

Birinci dereceden ve 30 yıl çalışarak emekli olan polisin fiili hizmet zammı da dikkate alınarak hesaplanacak emekli aylığında 637 lira, ikramiyesinde 27 bin 13 lira artış yaşanacak.

Eğer 25 yıllık çalışma süresi söz konusu ise emekli aylığındaki artış 592 lira, emekli ikramiyesindeki yükseliş 22 bin 739 lira olacak.

Birinci dereceden ve 30 yıl çalışarak emekli olan öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin ise emekli aylıkları 569 lira, emekli ikramiyeleri 20 bin 516 lira artacak.

Birinci dereceden ve 25 yıl çalışarak emekli olan öğretmen, hemşire, din görevlisi ve idarecilerin ise emekli aylıkları 533 lira, emekli ikramiyeleri 17 bin 97 lira artacak.

TAZMİNAT KARARNAMESİ

Devlet memurlarına ödenecek zam ve tazminatlara ilişkin karar ve eki cetvellerin uygulanmasına bu yıl da devam edilecek. Zam ve tazminat kararnamesi Resmi Gazetede yayımlandı.

Buna göre, Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Karar ve eki cetvelleri 2019'da da uygulanmaya devam edilecek.

Zam ve tazminat kararnamesinde herhangi bir meslek grubu için değişiklik yapılmadı. Sadece 2006'daki kararname, değişiklikleriyle birlikte, 2019 yılında da uygulanacak. (TAKVİM)

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • adem usta
    8 ay önce
    her gelen hükümet devlet memuruna bakıyor okul bursu verir memura her türlü sosyal hak memura ssklı emekli ne yapsın verdiğin asgari ücretinde altında maaşla 30 yıl asgari ücrete çalışıp emekli olurken tazminatını bile alamayan ssk lı emekli olduğunda bari geçinecek bir maaş verinde dua etsin garbim nerde iş arasın sen memurunu emekli ederken bir ev parası tazmnat veriyon ama ssk lı bırak ev almayı ayın sonunu nasıl bulacağım diye gara gara düşüni ey devlet beddua alma dua al acık adalet acık merhamet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Öztunç’tan önemli uyarı; ‘Sorumlusu Siz Olursunuz!’
Öztunç’tan önemli uyarı; ‘Sorumlusu Siz Olursunuz!’
Uyuşturucu operasyonunda yakalanan iki şüpheliden biri tutuklandı
Uyuşturucu operasyonunda yakalanan iki şüpheliden biri tutuklandı