Kemik ve kas ağrınız varsa dikkat!
Reklam

Kemik ve kas ağrınız varsa dikkat!

Kış geldi; güneşli günler azaldı. Ama kemikleriniz ve kaslarınız güneş ister. Neden mi? Zira kemik ve kas sisteminin önemli besin kaynaklarından biri de D vitamini. Besinlerle aldığımız D vitamini derimizin, güneş ışınları görmesi sayesinde vücut tarafından emilimi sağlıyor. D vitaminin normal düzeyde bulunması çok önemli. Zira eksikliğinde önemli sağlık sorunları oluyor.

08 Ocak 2020 - 00:54

“Aslında D vitamininin düzeyi bir nevi genel sağlık göstergesi” diyen Acıbadem Kayseri Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Baki Eker, Türk toplumunda D vitamini düzeyinin genellikle düşük seviyelerde seyrettiğine dikkat çekiyor. Bu vitaminin genellikle ihmal edildiğini, bu konuda toplumda yeterli bilinç oluşmadığını vurgulayan Dr. Baki Eker, D vitamini ile ilgili önemli bilgiler verdi. 

KAS VE KEMİK AĞRILARINDAN MUZDARİPSENİZ

D vitamini eksikliğinin klinik bulguları, eksikliğin derecesi ve süresine göre değişiyor. Hafif eksilikler genelde herhangi bir belirti vermiyor. Buna karşın orta derecede ve ağır eksiklikler, kas ve kemik ağrıları, kemiklerde hassasiyet, kas krampları, kas zayıflığı, kemik demineralizasyonuna bağlı kemik erimesi ve kemik kırıkları, ani düşme vakaları ve yürümede güçlük gibi belirtilerle kendini gösterebiliyor.

D vitamini eksikliğinin iskelet dışı birçok sistemle de ilişkili olduğu biliniyor. İnsülin direnci, kalp-damar hastalıkları, bağışıklık sistemi, otoimmün hastalıklar gibi çok çeşitli hastalıklarda da D vitamini eksikliğinin rolü olduğu düşünülüyor.

KIŞ GÜNEŞİNDEN FAYDALANIN

Diğer vitaminlerin aksine D vitamini ihtiyacının ancak çok az bir kısmını besinlerden sağlanabiliyor. “Ortalama bir insan güneş görmeden, sadece besinlerle bu ihtiyacın ancak yüzde 20’sini karşılayabiliyor. Bu nedenle kış güneşinden yararlanmak gerekiyor. Güneşli günlerde en az 20 dakika olmak üzere; kol, bacaklar, avuç içleri ve ense de dahil olacak şekilde direkt olarak güneş ışığı almak gerekiyor. Kış güneşinden yararlanmak için açık havada el ve başınız açık olarak 20 dakika yürüyüşe çıkabilirsiniz.” şeklinde konuşan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Baki Eker, burada önemli olan noktanın, bu güneşlenmenin cam arkasından değil doğrudan yapılması gerekliliği olduğuna dikkat çekiyor! Başka birçok sağlık sorununda olduğu gibi fazla kilolardan kurtulmak, dengeli beslenmek ve düzenli açık hava egzersizleri yapmak da D vitamini seviyesini korumanın diğer önemli yolları.

AŞIRI D VİTAMİNİ ZARARLI!

Yıl boyu düzenli güneş ışığı almayanların günlük 600-800 IU ölçeğinde Vitamin D3 alması gerekiyor. Sürekli kapalı alanlarda yaşayan, özellikle de ileri yaştaki insanlarda bu ihtiyaç daha da artıyor. D vitamini tedavisinin iskelet sağlığı, kemik kırıkları ve bağışıklık sistemi gibi pek çok sistem üzerine olumlu etkileri olmakla birlikte bilinçsiz ve özellikle de bir anda alınan yüksek doz D vitamini (özellikle de ampul formunda olanlar) ciddi ve geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurabiliyor. Dr. Baki Eker, aşırı dozda ve ani D vitamini alımının zehirlenme yaratabileceğinin, bu nedenle tedavinin mutlaka doktor kontrolünde ve bazı kan değerlerinin düzenli takibiyle yapılması gerektiğinin altını çiziyor. 

 

KİMLER RİSK ALTINDA?

D vitamininin herkes için gerekli olmasına karşın eksikliği durumunda bazı insanların daha fazla risk altında olduğunu belirten Acıbadem Kayseri Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Baki Eker, bu risk gruplarını şöyle sıralıyor:

·        Koyu ve esmer tenliler

·        Fazla kilosu olanlar (obezite seviyesinde)

·        Kapalı ortamlarda yaşayanlar

·        Bazı mide ve barsak hastalığı olanlar

·        Sürekli ve uzun süre mide koruyucu kullanan kişiler 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta korona fırsatçılarına ceza yağdı!
Kahramanmaraş’ta korona fırsatçılarına ceza yağdı!
Alkollü sürücünün kullandığı otomobilin çarptığı yaya öldü
Alkollü sürücünün kullandığı otomobilin çarptığı yaya...