KMTSO Meclisi Ekim Ayı Toplantısını Yaptı

KMTSO Meclisi Ekim Ayı Toplantısını Yaptı

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Meclisi 9. Olağan Toplantısı’nı yaptı. KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Ekim ayı faaliyetleri ve ekonomik gelişmelere ilişkin görüşmeler yapıldı.

02 Kasım 2023 - 03:53

Başkonuş Yaylası’nda düzenlenen toplantıya; Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ahmet Şahin, KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu, KMTSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri ve Meslek Komite Başkanları katıldı. Toplantıda Vali Ünlüer ile Başkan Güngör, birer konuşma yaptı. Katılımın oldukça yoğun olduğu toplantıda kürsüye gelen KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu, Ekim ayında yapılan çalışma ve faaliyetlerle ilgili üyeleri bilgilendirirken, devam eden ve planlanan projeleri anlattı.

“YENİ SANAYİ ALANLARI ŞEHRİMİZ İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT”
Başkan Buluntu, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Biliyorsunuz ki Tomsuklu’da 9.100 dönümlük alanı şehrimize sanayi alanı olarak kazandırmıştık. Tomsuklu’nun haricinde yeni sanayi alanları ilan edilmesi bizim için bir dönüm noktası. 1976 yılında Kahramanmaraş Kavlaklı OSB ile başlayan sanayileşme hamlesi bugüne kadar tüm ilçelerimizde dâhil 27 bin dönüm saha üzerinde gerçekleşmiş fakat son kararnamelerle 3 ay içerisinde ilan edilen sanayi alanlarımızın toplamı 20 bin dönüm. Yani 50 yılda ilan edilen sanayi alanlarının yüzde 70’i kadar son 3 ayda ilan edildi. Bu şehrimiz için çok büyük bir fırsat. Biz şu an bu bölgelerin bize devriyle alakalı çalışmaları bekliyoruz. Küçük Sanayi Sitesi için yerinde dönüşüm projesi yapılacak. Bu noktada da şu an 184 işyerinin ihalesi yapıldı ve inşaat faaliyetlerine başladı.

“SAVUNMA SANAYİ KAHRAMANMARAŞ İÇİN YÜZYILIN PROJESİ”

TUSAŞ üzerinde çok duruyoruz. Bu proje Kahramanmaraş için yüzyılın projesi. TUSAŞ’ın Türkoğlu’na kurduğu tesisin yatırım bedeli 30 milyon Euro’nun üzerinde. Makineler bu ay etap etap gelmeye başlayacak ve 15 Aralıkta ilk deneme üretimleri yapılacak. Bizim esas yapmaya çalıştığımız çok daha büyük bir proje. Büyük bir savunma sanayi şirketi kuruyoruz. Yüzde 70’i Kahramanmaraşlı iş insanlarının olacağı ve yüzde 30 oranında TUSAŞ’ın bizzat ortak olacağı çok ciddi bir projemiz var. Belki 4-5 yıl sonra bu şehir uçak üretebilecek hale gelecek. Bu yatırımlarla beraber de birçok iş kolu oluşacak.

“ŞEHRİMİZİN SORUNLARINI BAKAN ÖZHASEKİ’YE İLETTİK”

Geçtiğimiz günlerde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’nin Başkanlığında gerçekleşen bir toplantıya katıldık. Depremde zarar gören oda ve borsa başkanlarının katıldığı bir toplantıydı. Sayın Bakanımıza şehrimizle alakalı birçok konuyu iletme fırsatımız oldu. Bugün Kahramanmaraş’ta sadece 25 bin civarında orta hasarlı binamız var. Bu konuyla ilgili de ciddi bir karmaşa var. Ama yakında orta hasarlarla ilgili binaların prosedürü ve ne yapılacağı açıklanacak.
“3 OSB’MİZ BİRLEŞTİ”

3 OSB’mizin birleşimi tamamlandı. Islah OSB dediğimiz Erkenez, Türkoğlu 2 ve Aksu OSB şu an Erkenez OSB olarak tek çatı altında birleşti ve tüzel kişiliğine kavuşmuş oldu. Bu birleşimle beraber Erkenez OSB Türkiye’nin 396 OSB’si içerisinde 12’nci OSB’si oldu.  

Toplantı soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KİPAŞ, 4 şirketiyle İSO 500’de
KİPAŞ, 4 şirketiyle İSO 500’de
Arzu Kurt ve Cuma Sarıtaş’ın Hayalleri Gerçek Oldu
Arzu Kurt ve Cuma Sarıtaş’ın Hayalleri Gerçek Oldu