KSÜ’de “Mevlana Hazretleri ve Mevlevilik” konferansı...

KSÜ’de “Mevlana Hazretleri ve Mevlevilik” konferansı düzenlendi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Dil ve Edebiyat Öğrenci Topluluğu tarafından Mevlânâ Celaleddîn-i Rûmî’nin ‘Düğün Gecesi’ olarak nitelendirdiği hakka yürüyüşünün 746. yılı münasebetiyle “Mevlana Hazretleri ve Mevlevilik” konulu konferans düzenlendi.

12 Aralık 2019 - 01:34

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can yaptı. Hz. Mevlana’ya öğrencilerinin gösterdiği ilgi ve sevginin kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini ifade eden Rektör Can, Mevlana’nın her biri bir birinden değerli öğütlerinden birkaçını katılımcılarla paylaştı.

Rektör Can Mevlana’nın hikmetli dolu, ‘Sahip olduğum her şeyi kaybettim; ama bu arada kendimi buldum.’ ve ‘Nice bilginler vardır ki gerçek bilgiden, hakiki irfandan nasipsizdirler. Bu ilim sahipleri, bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.’ deyişlerinden hareketle öğrencilere kendilerini tanımaları ve geliştirmeleri hususunda tavsiyelerde bulundu.

Üniversite yönetimi olarak öğrenci topluluklarının faaliyetlerini önemsediklerini ve desteklediklerini ifade eden Rektör Can, öğrencilerin kişisel becerilerine katkı sunan bu tür etkinlikleri üniversitenin imkânları ölçüsünde desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Atabey Kılıç’a ve konferansın düzenlenmesine katkı sunan herkese teşekkür eden Rektör Can, konuşmalarını konferansın verimli geçmesi temennisiyle tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından Kayseri Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atabey Kılıç, “Mevlana Hazretleri ve Mevlevilik” başlıklı konferans sunumunu gerçekleştirdi.

Mevlana Celaladdin-i Rumi hazretlerinin hayatına ilişkin bilgiler veren Prof. Dr. Kılıç, Mevlana’nın en önemli eseri olan Mesnevi’nin 25 bin beyitten oluşan bir Kur’an tefsiri olduğunu söyledi.

Mevlana’nın hayatına tesir eden isimler hakkında katılımcıları bilgilendiren Kılıç, Şems-i Tebrizi’nin Mevlana’nın hayatına tesir eden en önemli isimlerden biri olduğunu ifade etti.

Konferans sunumunun ardından üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can tarafından Prof. Dr. Atabey Kılıç’a Kahramanmaraş geleneksel el sanatlarının başlıca örnekleri arasında yer alan oyma ceviz sandık hediye edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Canım sıkıldı çıktım!…Babam ceza yediğimi görmesin!"
Kahramanmaraş'ta ilçeler arası geçişler sınırlandırıldı
Kahramanmaraş'ta ilçeler arası geçişler sınırlandırıldı