Türk Mutfağı Haftası KİÜ’de Düzenlenen Etkinliklerle...

Türk Mutfağı Haftası KİÜ’de Düzenlenen Etkinliklerle Kutlandı

Türk Mutfağı Haftası, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi (KİÜ) Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Karacasu Kampüsü’nde düzenlenen programda, Gastronomi öğrencileri tarafından hazırlanan geleneksel Türk Mutfağına ait ürünler ve yöresel lezzetler, konuklara ikram edildi.

28 Mayıs 2024 - 01:25

Programda konuşan KİÜ Rektör Yardımcısı ve Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Burcu Erşahan, toplumların sahip oldukları mutfak kültürünün önemine değindi. Türk mutfağının da dünyanın en zengin lezzetleri bünyesinde bulundurduğunu ifade eden Prof. Dr. Erşahan, “Bilindiği üzere bu lezzetler 19. Asırdan itibaren gastronomi terimi karşılığını bulmuş ve literatürde yerini almıştır. Günümüzde bu kavram her geçen gün daha da önem kazanmakta, hatta son dönemde turizmin bir alt başlığı haline gelmektedir. İnsanlar, bir başka kültürün mutfağını tanımak, onu tatmak için yüzlerce hatta binlerce kilometre mesafelere seyahat etmektedirler. Dünyamızda ve ülkemizde gastronominin, gastronomi turizminin öneminin her geçen gün arttığı çağımızda, eğitimli şef ve akademisyenlere olan gereksinim ve istihdam olanakları da artmaktadır” diye konuştu.

Eğitim alan gastronomi öğrencilerine de seslenen Erşahan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Değerli öğrencilerimiz, sizler de Gastronomi ve Mutfak Sanatlarına, gastronomi tarihine, kültürüne yemek yapmaya ilgi duyan bireyler olarak, bu bölümü tercih ettiniz ve aramıza katıldınız. Burada dünyanın birçok ülkesinin yeme içme kültürü hakkında eğitim alırken, unlu mamüller, pastacılık, çikolata gibi birçok alt başlıkta uzmanlaşıyor, bunun yanında gıda hijyeni gibi konularda da kendinizi geliştiriyorsunuz. Ümit ediyorum ki, bu eğitiminizi tamamladığınızda gerek kamuda, gerekse özel sektörde aranan bireyler olacak ve çok iyi çalışma olanaklarına kavuşacaksınız.  Ben, hem Türk mutfağının hem de dünyada bir çok ülkeye ait mutfak sanatlarında kendinizi yetiştireceğinize, bu zenginliklerin tüm inceliklerini en iyi şekilde öğreneceğinize, ulusal ve uluslararası alanda rekabet edebilecek düzeyde, geleceğin söz sahibi, başarılı ve lider şefleri olacağınıza yürekten inanıyorum.”

KİÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Seçil Fettahlıoğlu ve KİÜ Genel Sekreteri Ferat Karataşlı, Gastronomi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Cihan Canbolat, akademisyenler ve gastronomiye ilgi duyan Kahramanmaraşlıların da katıldığı programda, gastronomi öğrencilerine “Aşçı Ceketi Giydirme Töreni” gerçekleştirildi. Öğrencilerin ceketleri Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erşahan tarafından giydirildi. Program, hazırlanan ikramların konuklara servis edilmesi ile son buldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KİPAŞ, 4 şirketiyle İSO 500’de
KİPAŞ, 4 şirketiyle İSO 500’de
Arzu Kurt ve Cuma Sarıtaş’ın Hayalleri Gerçek Oldu
Arzu Kurt ve Cuma Sarıtaş’ın Hayalleri Gerçek Oldu