Sarımsak faydaları nelerdir? Sarımsak ne işe yarar?
Reklam

Sarımsak faydaları nelerdir? Sarımsak ne işe yarar?

Sarımsak faydaları pek çok kişi tarafından merak edilen bir konu olmaktadır. Sarımsak soğanlı bir bitki türü olarak geçmişten günümüze kadar pek çok alanda kullanılagelmiştir. Sarımsak bitkisinin içerisinde pek çok antioksidan ve vitamin bulunmaktadır. Ayrıca, bitkide bolca mineral yer almaktadır. Tarih boyunca sarımsak, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan başlıca ilaçların ham maddelerinden biri olmayı başarmıştır.

12 Haziran 2020 - 02:56 - Güncelleme: 12 Haziran 2020 - 03:01

Sarımsak, soğangiller ailesinde yer alan “Allium” cinsi olarak anılan bir soğanlı bitki türüdür. Bitkinin boy uzunluğu genellikle 20 ile 100 cm arasında değişmektedir. Sarımsak bitkisinin pek çok bölgesinde kokulu olarak bulunan yağı, sağlık açısından önemlidir. Bitki, özelliğine göre yıllık bir bitkidir. Kültür bitkisi olarak tarih boyunca Asya’nın güneybatısında yetişme ortamı bulmuştur. Sarımsağın yetiştiği topraklar selenyum ve germanyum bakımlarından zengin olursa, o toprakta kaliteli sarımsak yetişebilir.

0x0 1558006694596

SARIMSAK TÜRKİYE’DE NEREDE YETİŞMEKTEDİR?

Sarımsak faydaları anlatılmadan önce sarımsağın Türkiye’de nerede yetiştiğini açıklamakta fayda bulunmaktadır. Sarımsak, Türkiye coğrafyasında yoğun bir şekilde Kastamonu ilinde yetişmektedir. Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesi, sarımsağın en kaliteli türünün yetiştiği topraklara sahiptir. Diğer bölgelerde yetiştirilen sarımsağın kalitesi ve tadı, Taşköprü ilçesindeki kadar güzel olmamaktadır. Burada yetişen sarımsağın dayanma süresi uzundur ve buradaki sarımsak, keskin bir tada sahiptir. Burada üretilen sarımsak, ilaç üretim fabrikalarında antibiyotik olarak kullanılmaktadır.

SARIMSAK YAPISI NASILDIR?

Sarımsak faydaları hakkında doğru bir şekilde bilgi sahibi olabilmek adına sarımsağın yapısını bilmekte fayda bulunmaktadır. Sarımsağın bütününde yer alan su oranı %84’tür. Ayrıca yaklaşık olarak %14 oranında organik maddeler ve geri kalan oranda da inorganik maddeler bulunmaktadır. Sarımsakta çok fazla miktarda aminoasit, vitamin ve kükürt bileşeni yer almaktadır.

1200px Garlic

SARIMSAKTA BULUNAN BESİN DEĞERLERİ NELERDİR?

Sarımsakta bulunan besin değeri azımsanmayacak kadar fazladır. Sarımsakta bulunan besinler genel olarak şöyledir:

·        Protein,

·        Karbonhidrat,

·        Lif,

·        Kalsiyum,

·        Magnezyum,

·        Potasyum,

·        Fosfor,

·        Çinko,

·        Pek çok vitamin çeşitleri.

SARIMSAK FAYDALARI NELERDİR?

Sarımsağın akla gelmeyecek kadar çok faydası bulunmaktadır. Sarımsak faydaları genel olarak şöyledir:

·        Virüs, mantar ve bakteri üzerinde antimikrobiyal özelliğe sahiptir,

·        Kardiyovasküler sorunların çözümünde yardımcı olmaktadır,

·        Yüksek tansiyon, felç durumu ve kalp krizi riskini en aza indirmektedir,

·        İnsülin direncini düşürmede etkilidir,

·        Arı sokmasında ve ısırılmalarda işlevseldir,

·        Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara karşı önleyici bir özelliğe sahiptir,

·        Kanın pıhtılaşmasını önleyici maddeler içermektedir,

·        Sarımsakta bulunan E vitamini, cilt ve saç için ihtiyaç duyulan bir vitamindir,

·        Erkeklerde cinsel gücü artırmada sarımsak etkilidir.

·        Sarımsak yutmanın faydaları içerisinde olan en iyi faktör hipertansiyona iyi gelir olmasıdır. Tansiyona etkili olan sarımsak zaman içerisinde tansiyonunuz düşük gibi ise video içinde de anlatıldığı gibi ani düşüşlere de sebep olabilir.

1570286255894 garlic 1280 x 720

SARIMSAĞIN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Sarımsak faydaları kadar sarımsak zararları da aşırı tüketim sonucunda görülebilmektedir. Sarımsağın en önemli zararı, aşırı tüketim sonucunda midede gözlenmektedir. Mide tahriş problemleri aşırı sarımsak tüketimi ile gündeme gelmektedir. Ayrıca fazla tüketilen sarımsak, bağırsaklar üzerinde ciddi bir etki sağlayacağından dolayı, ishal oluşumuna neden olabilir. Sarımsağın tüketimine dikkat etmekte yarar bulunmaktadır. Sarımsakta bol miktarda kükürt bulunduğu için, alerjik rahatsızlık oluşturma riskine de dikkat edilmelidir.

SARIMSAKTA NE KADAR KALORİ BULUNMAKTADIR?

Sarımsakta bulunan kalori miktarı diğer sebze ve meyvelere göre oldukça azdır. 100 gram kuru sarımsakta 150 kalori bulunmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde 1 diş sarımsak 15 kaloriye denk gelmektedir. Sarımsağın kalori miktarı bu denli düşüktür. Diyet programı uygulayanların, yemeklerine sarımsak katmalarında hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Sarimsak Kastamonu Demet 1279

SARIMSAK ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR MU?

Sarımsak tüketimi sonucunda bağırsakların normalden daha hızlı çalıştığı bilinmektedir. Yağ yakımı için de sarımsağın faydaları yadsınamaz. Sarımsaklar direkt olarak yutulduğunda ciddi anlamda bir tokluğun hissedildiği gözlemlenmemektedir. Ancak düzenli tüketimi ile doğal olarak zayıflama meydana gelmektedir. Sarımsak, günde 1 diş yutulabilir ya da birkaç dişi yemeklere katılabilir. Ayrıca bağırsakta bulunan serbest radikaller de sarımsak nedeni ile temizlenmektedir. Sarımsak çayını tüketerek daha hızlı bir şekilde zayıflama elde edilmesi mümkündür.

SARIMSAK ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Bu özel çay için gereken malzemeler şunlardır: 3 adet sarımsak, 200 ml kadar su, limon suyu, 1 tatlı kaşığı kadar doğranmış zencefil.

Bir cezvenin içerisine suyu koyarak içerisine zencefilleri katın. Kaynama gerçekleştikten sonra dövülmüş sarımsakları karışımın içerisine ekleyin. Bu şekilde 10 dakika boyunca, karışımı demlemeye bırakın. Demleme sağlandıktan sonra çayı süzülerek içerisine limon suyu katılarak içilmelidir. Bu şekilde sarımsak faydaları elde etmek mümkün olmaktadır. Sarımsak çayı, sabah ve akşam vaktinde şeker katılmadan içilmelidir. Günde 2 bardak kadar bir tüketim, fayda elde etmek adına yeterli olacaktır. Emzirme döneminde bulunan anneler ile hamile kadınların bu çayı tüketmeleri pek sağlıklı olmamaktadır.

SARIMSAKLI ÇORBA NASIL HAZIRLANIR?

Sarımsaklı çorba, sarımsağı çiğ bir halde tüketmek istemeyenler için ideal bir tüketim yöntemi olmaktadır. Küçük çocukların da sarımsaklı çorbayı içerek fayda elde etmeleri sağlanabilir. Sarımsak kuru halde iken yutmak kimisine zor gelmektedir. Bu nedenle sarımsak ağırlıklı yemekler yaparak sarımsak tüketimi artırılabilir.

sarimsak limon

SARIMSAKLI ÇORBA MALZEMELERİ

·        1 tane soğan, 30 diş kuru sarımsak,

·        100 ml kadar krema,

·        1 yemek kaşığı kadar tereyağı ve aynı ölçüde un,

·        800 ml kadar su, 2 yemek kaşığı ölçüsünde zeytinyağı,

·        Karabiber ve tuz.

SARIMSAKLI ÇORBA YAPILIŞI

Sarımsak faydaları sarımsaklı çorba içerek de elde edilebilmektedir. 20 diş kuru sarımsağı kabukları ile birlikte tepsiye koyun. Sarımsakların üzerine zeytinyağı, tuz ve karabiber ekleyin. Bu halde iken tepsinin üstünü alüminyum folyo ile kapatın. 170 derecede fırında pişirin. Sarımsaklar koyu renk alana kadar pişirmeye devam edin. Bir tencereye zeytinyağı koyun ve bu tencereyi ısıtın. Soğanları doğrayın ve un ile birlikte karıştırın. 10 diş sarımsağı soyun ve tencerenin içine koyun. Bu karışıma su ekleyin. Fırında bulunan sarımsakları fırından alın ve güzelce kabuklarını soyun. Bu işlemden sonra sarımsakları tencereye koyun. Tencere içinde oluşan karışımı blender yardımı ile 5 dakika süresince karıştırın. Karışım birkaç dakika daha kaynadıktan sonra tencereyi ocaktan alın. İsteğe göre çorbanın üzerine yarım tatlı kaşığı kadar pul biberi gezdirip çorbayı servis edin.

ÇİĞ SARIMSAK FAYDALARI KANSERDE GÖRÜLEBİLİR Mİ?

Çiğ sarımsağın faydaları kanserli hücrelerin oluşumunu önleme şeklinde kendini göstermektedir. Sarımsakla elde edilen antioksidanlar hücreleri koruyucu bir etki sağlamaktadır. Çiğ sarımsağın metal ile temas etmesi, bazı besin değerlerinin yok olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle çiğ sarımsağın faydalarını, tam olarak elde etmek için sarımsağı bıçakla kesmemeye dikkat etmek gerekmektedir.

sarimsak yutmak faydalimidir tum dis sarimsagi yutmanin faydalari nelerdir

HAŞLANMIŞ SARIMSAK FAYDALARI NELERDİR?

Haşlanmış sarımsak faydaları çiğ sarımsak tüketmekten daha hızlı bir şekilde görülmektedir. Haşlanmış sarımsak yendiğinde ilk 24 saatlik süre içerisinde kolesterol seviyesinde düşme gözlenir. Vücutta bulunan damarların temizliği başlar. Gribal bir durum vücutta var ise, haşlanmış sarımsak sayesinde bu duruma iyileştirici bir etki ortaya çıkar.

SİGARA TİRYAKİLERİNE SARIMSAK FAYDALARI NELERDİR?

Sarımsağın her türlü faydası dikkat çekmektedir ancak sigara tiryakilerine sarımsağın faydaları sigara içen kesim tarafından özellikle ilgi görmektedir. Çin’de yapılan bir araştırmaya göre haftada iki sefer çiğ sarımsak çiğnendiğinde, akciğer bölgesinde oluşan kanser riski %44 oranında azalmaktadır. Bu nedenle sigara tiryakilerinin haftada iki kez çiğ sarımsak çiğnemeleri sarımsak faydaları elde etmek için yeterli olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal'dan şehit ailesine ziyaret
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal'dan şehit ailesine...
Ünal, Göksun’un çok ciddi bir gelişme ve büyüme göstermesini bekliyoruz
Ünal, Göksun’un çok ciddi bir gelişme ve büyüme göstermesini...