Elbistan tercihini Mehmet Gürbüz’den yana kullandı
Reklam

Elbistan tercihini Mehmet Gürbüz’den yana kullandı

Elbistan Belediye Başkanlığını kesin olmayan sonuçlara göre, Cumhur İttifakı AK Parti adayı Mehmet Gürbüz kazandı.

01 Nisan 2019 - 07:35

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Cumhur İttifakı AK Parti adayı Mehmet Gürbüz yüzde 52,65, İyi Parti’li Abdullah Paksoy yüzde 43,68, Büyük Birlik Partisi adayı İbrahim Alagöz 1,73, HDP’li Hüseyin Yıldız 0,89 Saadet Partisi adayı Sami Polat ise yüzde 0,85 oy aldı.

Elbistan’da toplam 95 bin 987 seçmenin 79 bin 344’ü sandık başına giderken 16 bin 643 seçmen oy kullanmayı tercih etmedi.

Bu sonuçlarla birlikte Cumhur İttifakı AK Parti adayı Mehmet Gürbüz 40 bin 462, İyi Parti’li Abdullah Paksoy 33 bin 568, Büyük Birlik Partisi adayı İbrahim Alagöz Bin 331, HDP’li Hüseyin Yıldız 685, Saadet Partisi adayı Sami Polat ise 654 oy aldı.

MEHMET GÜRBÜZ KİMDİR?

Kent Ekonomisi, Yerel Kalkınma, Şehir ve Bölge Planlama konularında yoğunlaşan Gürbüz, 11 Eylül 2017 tarihinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri olarak atandı. Kentin altyapı alana planı, stratejik mekânsal planlama ve kalkınma programları alanındaki yatırımları yönetti. Ulaşım ana planı ve sistemlerini yürütmek üzere Balıkesir Toplu Taşıma (BTT) AŞ Yönetim Kurulu başkalığını üstlendi.

Gürbüz, daha önceki 13 yıl boyunca İller Bankasında Genel Müdür Yardımcısı, Mekânsal Planlama Daire Başkanı, Başkan Yardımcısı ve çeşitli idari görevlerde bulundu. Bu dönemde Yerel Yönetimlerin Yatırım Programları ve Kalkınma Stratejileri, Kaynak Geliştirme ve Yönetim Stratejileri, Sürdürülebilir Kentleşme Politika ve Uygulamaları, Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Politika ve Stratejileri, Ulaşım ana Planları ile Stratejik Planlama konularında çalışmalar yaptı.

Bunun öncesinde 7 yıl boyunca Bayındırlık ve İskân Bakanlığı bünyesinde kentsel planlama, proje ve kontrollük çalışmalarında bulundu.

TSE İnşaat İhtisas Komitesi ve Ankara II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Üyeliği ile Yollar Türk Milli Komitesi Üyeliği yapan Gürbüz, çeşitli dergilerde şehircilik, ekonomi ve kalkınma temalı yayın ve çalışmalar yaptı. 9.10 ve 11. Kalkınma Planlarının hazırlık aşamalarında ve Cumhurbaşkanlığı himayesinde yürütülen Şehircilik Şurasında komisyon üyeliği yaptı.

Gürbüz, 2002 yılında Kayseri Erciyes Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünü bitirdi. 2012 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Şehir ve Bölge Planlama alanında yüksek lisansını tamamladı. 2014 yılında Türk Hava Kurumu Üniversitesi İşletme Bölümünden Ekonomi masterı yaptı. Halen Süleyman Demirel Üniversitesi’nde Kent Ekonomisi ve Yerel Kalkınma alanında doktora çalışmalarını yürütmektedir.

Bazı gazetelerde kalkınma ve ekonomi temalı makaleler yazan Gürbüz, İngilizce ve Arapça bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Boyun ağrısından 3 adımda korunma yöntemi!
Boyun ağrısından 3 adımda korunma yöntemi!
Günde 4 kayısı tüketirseniz…
Günde 4 kayısı tüketirseniz…