Rusya’dan ABD’ye Son Uyarı: Zamanı geldi

Rusya’dan ABD’ye Son Uyarı: Zamanı geldi

Rusya’dan, Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşmasını ihlal ettiğini öne süren ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına yanıt geldi.

11 Aralık 2017 - 02:21

Rusya’dan, Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşmasını ihlal ettiğini öne süren ve ‘Rusya’yı ikna etmek için ekonomik ve askeri önlemleri gözden geçiriyoruz’ diyen ABD Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına yanıt geldi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Moskova’nın Orta ve Kısa Menzilli Füzeleri İmha Anlaşması’na tamamen bağlı olduğunu, Washington’un sözleşmeden çekilmesi durumunda ise aynı şekilde yanıt vermek durumunda kalacağını belirtti.

 

RYABKOV: SUÇLAMALAR ASILSIZ

Ryabkov, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan açıklamasında, ABD’nin birçok kez Rusya’yı anlaşmayı ihlal etmekle suçladığını, ancak bu konuda ‘reel herhangi bir kanıt sunulmadığını’ bildirdi. Açıklamada,“Diğer bir deyişle, suçlamalar kesinlikle asılsız. İddialar ne anlaşmaya sözde uymayan fırlatma rampalarının teknik özellikleriyle, ne de uçuş telemetrisi bilgileriyle destekleniyor. Hiçbir şeyle desteklenmiyor. Neden böyle olduğu ortada. Nedeni böyle bir şeyin olmaması” ifadelerine yer verildi.

 

ZAMANI GELDİ ABD ARTIK ANLAMALI

Rusya’ya dönük ekonomik ve askeri baskıların işe yaramayacağını, ABD’nin ilişkilerin düzeltilmeye başlanması için hayallerinden kurtulması gerektiğini belirten Ryabkov, “Amerikalı politikacıların ve diplomatların, Rusya’ya ekonomik ve askeri baskıların işe yaramayacağını anlamalarının zamanı geldi.

Sonunda hayallerinden kurtulmalılar ki, daha fazla zaman kaybetmeden, Amerikan tarafından ötürü son yıllarda derin bir krize giren ilişkilerimizi karşılıklı olarak düzeltmeye başlayalım” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Rusya’yı yaptırımlarla korkutmaya yönelik çabalarının komik olduğunu belirten Ryabkov, “Orta ve Kısa Menzilli Füzeler Anlaşması bağlamında beklenebilecek yaptırımların genişletilmesinin tek sonucu, kendilerinin yapılmasını önerdiği Özel Anlaşma Kontrol Komisyonu toplantısının iptali olabilir” dedi. (Makalegündem)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhuriyet Başsavcısı Yazıcı, AA Gaziantep Bölge Müdürü Bağrık'ı kabul etti
Cumhuriyet Başsavcısı Yazıcı, AA Gaziantep Bölge Müdürü...
Kervan Lezzet Grubuna 3 yeni şube daha ekliyor
Kervan Lezzet Grubuna 3 yeni şube daha ekliyor